تبلیغات
وبلاگ مهندسی آب 90 دانشگاه اراک
Rss
welcome
.....

آخرین مطالب

درباره ما

با سلام
به وبلاگ مهندسان آب90 دانشگاه اراک(awe90) خوش آمدید.
برای دسترسی به كلیه مطالب از آرشیو موضوعی استفاده كنید.دوستانی كه سوالی از هیئت مدیران دارند لطف كنن در پست مدیر مورد نظرشون نظر بزارن تا مدیر بتونه جوابشون رو بده.
برای تماس با ما می توانید از لینك "تماس با مدیریت" در بالای صفحه استفاده كنید،دقت كنید كه با استفاده از این لینك امكان پاسخ به نظرات شما وجود ندارد،پس بهتره كه با قسمت نظرات با ما در ارتباط باشید و یا به آدرس"Araku.engineers@gmail.com" ایمیل بزنید.
با نظرات خود ما را در ارئه هر چه بهتر مطالب و پیشرفت هر چه بیشتر وبلاگ یاری نمایید.
با تشكر از شما بازدید كننده گرامی
نماینده مدیران : حاج حسین سامانی پور

 • دنیای فناوری کامپیوتر و موبایل
 • .................

  SEO
  نظرسنجی كلاسی
  RssRssRss
  ......
  نظرسنجی ثابت
  از 5 چه نمره ای رو به وبلاگ میدید؟

  آمار
  کل بازدید ها :
  بازدید این ماه :
  بازدید ماه قبل :
  تعداد مدیران :
  تعداد کل مطالب :
  آخرین بروز رسانی :

  • تاریخ : سه شنبه 1392/02/10, 14:56
  دسته بندی : .:|مقاله|:. , .:|دانستنیها|:. , .:|کشاورزی|:. ,

  کلسیم و منیزیم، دو عنصر غذائی ثانویه و دارای چند خصوصیت مشترک هستند که بعضی از آنها بشرح زیر می باشند.

  1- هر دو عنصر فقط یک حالت فعال ظرفیتی دارند (کاتیون دو ظرفیتی)، 2- هر دو عنصر به صورت کاتیون توسط گیاه جذب می شوند، 3- هر دوعناصر اساسی و بنیادی هستند، 4- در طبیعت با هم در سنگ آهک دولومیت وجود دارند.

  با این وجود آنها در ارتباط با حضور و نقش در گیاه متفاوت عمل می کنند. کلسیم در دیواره سلولی وجود داشته و در تقسیم سلولی نقش دارد و بنابراین یک جزء با اهمیت در ساختمان گیاه می باشد و معمولاً یک عنصر غیر پویا در گیاهان است. کلسیم در خاکها به عنوان یک عنصر برطرف کننده مسمومیت ناشی از فلزات سنگین مانند نیکل و سایر فلزاتی که ممکن است سمی باشند عمل می کند. بعلاوه کلسیم به عنوان یک محافظت کننده در  مقابل خشکی، شوری و تنش های مکانیکی عمل می نماید در صورتی که منیزیم کاتیون مرکزی در ساختمان مولکول کلروفیل می باشد و بنابراین برای عمل فتوسنتز حیاتی می باشد. منیزیم همچنین یک جزء ساختمانی ریبوزوم است و بنابراین نقش مهمی در ساخت پروتئین به عهده دارد. منیزیم در گیاه کاملاً پویا می باشد....

  علایم کمبود کلسیم و منیزیم:

  چون کلسیم به طور کلی در گیاه غیر پویا می باشد در آوندهای آبکش انتقال آن بسیار کم است و این عامل باعث عرضه ضعیف کلسیم می شود و در نتیجه علایم کمبود اغلب در اندامهای ذخیره ای و میوه ها بوجود می آید، ایجاد بیماری «لکه تلخ» (bitter pit) در سیب ها یک نمونه بارز می باشد. سوختگی گلگاه (blossom- end rot) در گوجه فرنگی، بیماری قارچی و پایین آمدن کیفیت سویا از دیگر نمونه های آن می باشد. رشد جوانه های انتهائی و سلول های نوک ریشه درگیاهان متوقف می شود. کمبود شدید کلسیم در ذرت باعث جلوگیری از ظهور و باز شدن برگهای جوان می گردد و نوک برگها ممکن است با یک ماده ژلاتینی چسبنده پوشیده شود. برگها به هم می چسبند و ظاهری نردبانی بوجود می آورند. برخلاف کلسیم، منیزیم در گیاه پویا می باشد و نشانه های کمبود آن ابتدا در برگهای پایینی (پیرتر) ظاهر می شود.در ذرت کمبود منیزیم باعث ایجاد کلروز در بین رگبرگهای برگهای پیرتر شده و فقط رگبرگها سبز باقی می مانند. در پنبه در برگهای پایین تر یک زمینه قرمز مایل به ارغوانی آشکار می شود که تدریجاً قهوه ای و نکروزه می گردد.

  مواد بهساز کلسیم و منیزیم دار :

  اغلب مواد بهساز کلسیم و منیزیم دار به صورت مواد آهکی در خاکهای اسیدی مصرف می شوند. علاوه بر مواد آهکی، گچ نیز به دلیل حلالیت بیشتر آن در آب نسبت به سنگ آهک، جهت تأمین Ca بادام زمینی مورد توجه خاصی قرار گرفته است. کلسیم جذب شده توسط ریشه به غلافهای در حال رشد انتقال پیدا نمی کند؛ در نتیجه جذب کلسیم برای رشد غلافها؛ در هنگام رشد دانه ها مستقیماً از محلول خاک نیاز می باشد. به همین دلیل معمولاً گچ به صورت نواری و یا پخش سطحی در مرحله ظهور اولیه شکوفه مصرف می شود. آزادسازی++Caاز گچ تحت تأثیر اندازه ذرات می باشد، بنابراین معمولاً از مواد کاملاً پودر شده استفاده می شود. کاربرد گچ عملکرد غلاف همین طور درصد دانه های رسیده را افزایش داد، مواد کریستالی پودری ریز (مرطوب) بهتر از سایر مواد بودند. دولومیت به طور گسترده ای به عنوان ماده بهساز منیزیم به کار می رود. ماده دیگری که عموماً به این منظور به کار می رود، نمک اپسوم (MgSO4) می باشد که می توان زمانی که کمبود منیزیم در مراحل بعدی رشد نیز مشاهده می شود، جهت برگ پاشی مورد استفاده قرار داد. کمبود منیزیم در باغهای مرکبات کالیفرنیا با برگ پاشی متناوب Mg(NO3)2 برطرف شده است. کلات های منیزیم نیز به بازار عرضه شده و مورد استفاده قرار می گیرند.

  Tag : كودهای شیمیایی کلسیم و منیزیم , كودهای شیمیایی , انواع كود شیمیایی ,

  صفحات سایت

  مشاهده صفحه جدید